1c odebrała nagrodę - wycieczkę do Parku Miniatur w Krajnie

6 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 1c wraz z wychowawczynią p. Jolantą Wielgus oraz p. Justyną Grotek wyruszyli na wycieczkę do Edukacyjnego Parku Rozrywki i Miniatur w Krajnie, który znajduje się u stóp najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich- Łysicy.
Wycieczka ta była nagrodą w Plebiscycie „Pierwszaki 2018/2019” i konkursie na „Najsympatyczniejszą klasę pierwszą w powiecie” prowadzonym na łamach gazety „Echo Dnia”. W konkursie tym klasa 1c z PSP 14 w Ostrowcu Św. zajęła II miejsce, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców, wychowawcy i wspólnych przyjaciół, którym serdecznie dziękujemy.
Podczas wizyty w Krajnie skoncentrowaliśmy się głównie na Alei Miniatur. Naszym przewodnikiem była pani Kamila. Krajno to wyjątkowe miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. W Parku Miniatur znajduje się 27 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata. Dzieci miały okazję podziwiać miniatury budowli z całego świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom, wodospad Niagara, Świątynia Lotosu, cerkiew w Moskwie. Najpiękniejszą budowlą w Parku jest Bazylika św. Piotra z placem na Watykanie, wykonana w skali 1:13. Podczas wycieczki mogliśmy również poznać dzieła Matki Natury takie jak Wulkan Etna czy Wodospad Niagara. W Alei Miniatur znajdują się miniatury wież World Trade Center. Wież, które w tak nagły i tragiczny sposób zniknęły z powierzchni Ziemi. Po dotarciu na wzgórze, podziwialiśmy panoramę całego obiektu, pasmo naszych najstarszych w Europie gór, a w szczególności położoną w Świętokrzyskim Parku Narodowym - Łysicę wraz z Puszczą Jodłową. Cudownie sprawdziły się szelki odblaskowe, które także stanowiły część nagrody. Każde dziecko było widoczne z najodleglejszego miejsca na trasie i nikt nie zagubił się w tłumie zwiedzających.
Po spacerze Aleją Miniatur na dzieci czekał niezapomniany relaks. Ogromne wrażenie wywarł bowiem pobyt w kinie 6D, w którym dzieci mogły poczuć film wszystkimi zmysłami. Dzięki niezwykłym efektom wszyscy oglądający przenieśli się do wspaniałego przyrodniczego świata.
Wycieczka pozwoliła pogłębić naszą wiedzę na temat cudów architektonicznych świata. Wszyscy uczestnicy zadowoleni wrócili do domu mając w pamięci wiele wrażeń oraz pamiątkowe zdjęcia.
Wychowawczyni klasy 1c – Jolanta Wielgus

• krajno