BILIOTEKA –  WYMARZONE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
Odmładza charakter starca,
Uszlachetnia w chwilach pomyślności,
Daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
                        /Cicero/

Biblioteka naszego gimnazjum ma niewiele wspólnego z tradycyjną biblioteką sprzed wielu lat. Za sprawą sprzętu komputerowego oraz innych „cudów techniki” – funkcjonuje jako Centrum Biblioteczno - Informacyjne. Uczniowie mogą tu uzyskać potrzebne im informacje, które wykorzystują na lekcjach, kółkach zainteresowań, a także przygotowując się do konkursów i olimpiad. Biblioteka poza księgozbiorem, czasopismami, posiada bogate zbiory multimedialne. W czytelni można obejrzeć film z wykorzystaniem kina domowego oraz rzutnika – efekt kinowy. Uczniowie mają do dyspozycji piętnaście komputerów, oczywiście każdy z dostępem do Internetu.

• czytelnia01
  • czytelnia02
  • czytelnia03
  • czytelnia04
  • czytelnia05
  • czytelnia06

Oprócz funkcji informacyjnej, biblioteka pełni również funkcję rekreacyjną. Sprzyja temu estetyczny, przyjemny, nowoczesny lokal biblioteczny, a także osobowość nauczyciela-bibliotekarza. To tu młodzież chętnie przebywa w czasie wolnym od lekcji, to tu uczniom przychodzą pomysły jak zorganizować imprezę na dzień chłopaka, jak przeprowadzić andrzejki, mikołajki, walentynki itp. Dla niektórych uczniów biblioteka jest miejscem, gdzie czują się akceptowani, doceniani, ważni. Biblioteka jest też azylem dla wielu uczniów, którzy bardziej niż gwar na korytarzach cenią sobie spokój i ciszę. Do tego "przybytku książki" zawsze miło zajrzeć - co też chętnie czynią nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele.