III Festyn Rodzinny w PSP 14 na os. Stawki

Dnia 1 września, na terenie  otaczającym Publiczną Szkołę Podstawową nr 14,  odbył się po raz trzeci Festyn Rodzinny. Jego organizatorami, przy dużym wsparciu licznych sponsorów byli pracownicy placówki. Impreza, jak co roku miała na celu integrację środowiska. Była też wesołym pożegnaniem wakacji i powitaniem nowego roku szkolnego.

Festyn otworzyła dyrektor szkoły p. Katarzyna Goworek. Powitała  zgromadzonych mieszkańców osiedla, wśród których najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle uczniowie. Do korzystania z atrakcji, nikogo nie trzeba było namawiać. Było ich mnóstwo, na stanowiskach wokół budynku szkoły. Ogromną frajdą dla najmłodszych okazał się dmuchany zamek z sali zabaw Fiku Miku. Mogli korzystać z niego do woli, ponieważ ufundowała go dla nich Rada Rodziców. Chętnie też korzystali z umiejętności „Mam do wynajęcia”, które ozdabiały ich ręce i nogi wymyślnymi tatuażami oraz obdarowywały balonowymi zwierzątkami.

Organizatorzy festynu oprócz zapewnienia dobrej zabawy, jak co roku starali się, żeby impreza posiadała również wartości dydaktyczno wychowawcze. Stąd, obok bezpłatnego słodkiego poczęstunku w postaci miodowych wafelków, flipsów, lizaków, cukierków, napojów, ciast, ciasteczek i pączków zorganizowano liczne konkursy i zabawy, w których trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Czasem też wystarczyły dobre chęci.

• d_festyn1
  • d_festyn7
  • d_festyn8
  • d_festyn9

Dużym powodzeniem cieszyły się zatem zawody sportowe, w których każdy uczestnik w zdrowej rywalizacji wygrywał nagrody, kącik malucha, gdzie za wykonanie pracy plastycznej dzieciaki również otrzymywały niespodzianki. Żeby zostać „Przyjacielem pszczół” i zdobyć odznakę, należało prawidłowo rozwiązać krzyżówkę. W tym przypadku często „kołem ratunkowym” stawali się rodzice, podpowiadając swoim pociechom prawidłowe trudniejsze hasła. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazało się stoisko ze zdrową żywnością, które dzielnie konkurowało z bezpłatną watą cukrową i popcornem.

Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się owocowe szaszłyki i arbuzowe żaglówki. Było to niewątpliwie wynikiem zakrojonej na dużą skalę akcji promującej zdrowy styl życia, która w ubiegłym roku prowadzona była w „Czternastce”. Rodzice chętnie degustowali surówki. Dla nich przygotowano również stoisko z miodami z domowej pasieki oraz piękne wyroby ręczne prezentowane przez stowarzyszenie „Pomocna dłoń”. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które prowadzili przez cały czas trwania festynu harcerze z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy. Nie brakowało chętnych do zgłębiania wiedzy podczas wykonywania doświadczeń w Akademii Nauki. Militarne zainteresowania można było rozwijać przy stanowisku, gdzie stacjonowali Strzelcy.

Wielu uczestników festynu zainteresowanych było wyposażeniem wozu strażackiego i karetki pogotowia. Panowie policjanci nie tylko zaprezentowali swój pojazd lecz również znakowali liczne rowery, które na tę okazję przyprowadzili mieszkańcy osiedla. Prawdziwym hitem okazała się kurtyna wodna zorganizowana na okoliczność upalnego popołudnia przez ostrowieckich strażaków. Co prawda chłodziła ona rozgrzane głowy, ale nie entuzjazm, z jakim uczestnicy imprezy oddawali się wodnym uciechom. W miłej, rodzinnej atmosferze III Festyn Rodzinny w PSP 14 szybko minął i przeszedł do historii tradycyjnie, wspólnym odtańczeniem zumby. Spełnił on oczekiwania organizatorów, ponieważ  udało się wszystkich zachęcić do wspólnej zabawy, zintegrować dzieci, rodziców, pracowników szkoły oraz środowisko osiedlowe.