Jesień pełna barw

Początek astronomicznej jesieni nastał w chwili równonocy jesiennej. Choć słońce jasno świeci, to nie grzeje nas tak mocno jak latem. Drzewa stroją się w żółte, pomarańczowe i czerwone barwy. Dlaczego jesienią liście żółkną - zastanawiali się uczniowie podczas zajęć ,,I Ty to potrafisz’’ DIY.

Dzieje się to za sprawą rozkładu chlorofilu w liściach. Zmiana barw ulistnienia jest jednym z etapów przygotowania się roślin do zimowego snu. Lecz zanim nadejdzie ta pora roku, cieszymy się kolorową jesienią. Barwną jesień zaprosiły dzieci do szkolnej świetlicy, wykonując dekorację z ażurowych liści, jeży i grzybów oraz witraży. Babie lato, grzyby w lesie, barwne jesienne astry, sady pełne śliw, jabłek, gruszek to radość jesieni. Plony zebrane z działek i ogrodów są dla nas źródłem zdrowia – witamin i minerałów. A opadające liście tworzą barwne kobierce, cieszące oczy i chroniące przed niskimi temperaturami korzenie drzew i leżące w ziemi nasiona.
Danuta Wójcik

• jesien