Wrzesień w szkolnej świetlicy

Za nami pierwszy miesiąc nauki, pierwszy miesiąc spędzony po lekcjach w świetlicy szkolnej. Na zajęcia do naszej świetlicy przyszły dzieci, które uczęszczały w poprzednim roku, ale przyszło też bardzo dużo „pierwszaków”. To ich rodzice byli pełni obaw, czy aby sobie poradzą w nowym środowisku, z nowymi obowiązkami.

Dzieci zaklimatyzowały się bardzo szybko, otoczone troskliwą opieką pań pracujących w świetlicy. Każdego dnia czynimy wiele starań, aby dzieciaki się nie nudziły. Można pograć na komputerze, pobawić się z kolegami, zjeść coś dobrego lub poleżeć na wykładzinie, czy kanapie. Jednak nie tylko leniuchujemy. Pierwszy miesiąc jest dla wszystkich bardzo trudny i pracowity. Dzieci muszą się nauczyć panujących w świetlicy zasad. Panie uczą regulaminu świetlicy, a „świetliczaki” poznają swoje prawa i obowiązki. Uczymy się siebie nawzajem. Już od samego początku staramy się realizować nasze świetlicowe projekty, które znalazły się w planie pracy. Nasi podopieczni aktywnie biorą w nich udział. Dzięki temu poznajemy ich cechy charakteru, temperament, umiejętności i talenty. Początek miesiąca upłynął pod hasłem „Wakacyjne wspomnienia”. Dzieci chętnie opowiadały o swoich wakacjach, a najciekawsze momenty utrwaliły w przepięknych rysunkach, które stworzyły ciekawą wystawę.
Kolejny projekt to „Żyj zdrowo, jedz kolorowo”. Był to cały cykl zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu. Dużo rozmawialiśmy o tym co jemy, a co jeść powinniśmy. Były ciekawe zajęcia plastyczne na których dzieci dowolnymi technikami malowały, wycinały kolorowe owoce i warzywa. Zwieńczeniem tych zajęć jest piękna wystawa. We wrześniu zaczyna się jesień. Rozpoczęliśmy więc realizację kolejnego projektu pt. „Jesienne inspiracje”. W ramach tych zajęć dzieci dowolną techniką (farby, plastelina, bibuła, kredki) tworzą owoce, liście, grzyby i wiele innych jesiennych motywów. Jesień dopiero się rozpoczęła, a my pomysłów mamy dużo…
Oznacza to, że będzie zabawnie, kolorowo i bez nudy.
Jolanta Maj

• swietlica09